درباره مجله

فصلنامه علمی محیط زیست و توسعه فرابخشی وابسته به پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست بوده و به صورت فصلی منتشر می گردد. این فصلنامه به صورت دسترسی باز به انتشار مقاله هایی در زمینه های مختلف محیط زیست از جمله: مهندسی محیط زیست، آلودگی های محیط زیست، ارزیابی محیط زیست، تنوع زیستی و مدیریت اکوسیستم ها و اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی می پردازد. این نشریه در بررسی و انتشار مقالات علمی از اصول و معیارهای کمیته اخلاق نشر (COPE) پیروی می نماید. همه مقالات ارسالی توسط نرم افزار مشابهت یاب  همیاب بررسی می شوند تا از اصالت آنها اطمینان حاصل شود و پس از آن توسط داوران معتبر و مجرب به دقت مورد ارزیابی قرار می گیرند. 

تاریخچه انتشار 

فصلنامه "محیط زیست و توسعه فرابخشی" از اواخردهه 60 با نام ماهنامه "محیط زیست" و سپس به صورت فصلنامه توسط سازمان حفاظت محیط زیست منتشر می گردید. این نشریه با حدود چهار دهه سابقه انتشار قدیمی ترین نشریه تخصصی کشور در حوزه محیط زیست بوده است. با تأسیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار صاحب امتیازی این نشریه از سال 1395 به پژوهشکده انتقال یافت و با توجه به تغییر ضوابط و آیین نامه های انتشار نشریات، پروانه انتشار در تاریخ  1398/09/18 با شماره ثبت 85903 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اخذ گردید. همچنین تأیید رتبه علمی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری طی نامه شماره 11878- 1399 مورخ 1400/06/14 صادر شد.

نشریه "محیط زیست و توسعه فرابخشی" به عنوان اولین و تنها نشریه تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست و پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار رسالت خود می داند تا در انتشار یافته های علمی پژوهشگران، محققین، متخصصین و دانشجویان کشور در زمینه‌های مختلف محیط‌ زیست از جمله: مهندسی محیط زیست، آلودگی های محیط زیست، ارزیابی محیط زیست، تنوع زیستی و مدیریت اکوسیستم ها و اقتصاد محیط زیست و منابع طبیعی از همه صاحبان فکر و اندیشه در این حوزه حمایت مالی و معنوی به عمل آورد.


سیاست مقابله با سرقت ادبی

تمامی مقالاتی که به این نشریه ارسال می شوند با استفاده از سامانه "همیاب" مشابهت یابی می شوند تا از اصالت آنها اطمینان حاصل شود.


سیاست های مالی

هزینه های پردازش مقاله

فرایند بررسی و انتشار مقالات در نشریه محیط زیست و توسعه فرابخشی هیچ هزینه ای برای نویسندگان ندارد.

هزینه اشتراک

نشریه محیط زیست و توسعه فرابخشی به عنوان یک مجله الکترونیکی با دسترسی آزاد منتشر می شود، بنابراین هیچ هزینه اشتراکی برای مخاطبان وجود ندارد.


سیاست های انتشار

سیاست های دسترسی باز و کپی رایت 

نشریه محیط زیست و توسعه فرابخشی یک نشریه با دسترسی باز است به این معنی که دسترسی به تمامی مقالات این نشریه آزاد و رایگان است و مقالات بلافاصله پس از انتشار در وبسایت نشریه قابل دسترس خواهند بود. نشریه محیط زیست و توسعه فرابخشی تحت شرایط و معیارهای مجوز Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0)  منتشر می شود و دارندگان مجوز فقط در صورت استناد به مقاله منتشر شده اصلی می توانند آثار را کپی، توزیع، نمایش و ایجاد کنند. در این نشریه نویسندگان صاحب حق چاپ (کپی رایت) محتوای مقالات می باشند. 

 

     

 

سیاست های اخلاقی نشریه

نشریه محیط زیست و توسعه فرابخشی پیرو کمیته اخلاق نشر(COPE)  است و مطابق با قوانین اخلاقی با بالاترین استانداردهای اخلاقی مطابقت دارد. نویسندگان در زمان ارسال مقاله باید تعهد دهند که مقاله آنها حاصل یک کار پژوهشی اصیل است و در جای دیگری به هیچ زبانی منتشر و یا برای بررسی به نشریه دیگری ارسال نشده است. قوانین و قراردادهای مربوط به حق چاپ باید توسط نویسندگان رعایت شود. هر نوع سرقت ادبی غیراخلاقی است و غیرقابل قبول است. برای کسب اطلاعات بیشتر لطفاً به صفحه اخلاق نشر مراجعه کنید.


برنامه زمانبندی انتشار

نشریه محیط زیست و توسعه فرابخشی، به صورت فصلنامه منتشر می شود و 4 شماره را در سال منتشر می کند. تمامی مقالات منتشر شده از ابتدا تا کنون در وب سایت اختصاصی (https://www.envjournal.ir/browse?_action=issue) در دسترس خواهد بود.


 

ویژگی های اصلی نشریه 

صاحب امتیاز :  پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار
دوره انتشار: فصلنامه
زبان: فارسی، چکیده انگلیسی
نوع داوری: دو سو ناشناس
سال آغاز انتشار: 1395
دسترسی به متن مقالات: دسترسی باز
مجوز انتشار و کپی رایت:  Creative Commons Attribution License 4.0 International (CC-BY  4.0) 
بیانیه اخلاقی نشریه: نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ  اخلاق در انتشار(COPE) می باشد و از آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب درآثارعلمی پیروی مینماید.
قالب تمام متن مقالات: PDF و XML